Domácí pivo

Domácí pivo,

lahodný nápoj,

který bychom Vám chtěli na těchto stránkách přiblížit.


 

domácí pivo

Homebrewing,jak se domácí výroba piva nazývá anglicky je v zahraničí velice rozšířený koníček. Naštěstí se i v naši zemi postupně rozšiřují řady domovarníků ,kterým příliš nevyhovuje nabídka průmyslových pivovarů, vařících uniformované tzv. europivo , a které zaujala myšlenka vyrobit si to své vlastní domácí pivo. Nabídka surovin pro výrobu je dnes také již velmi široká díky e-shopům například vyrobtesipivo.cz, kamenným prodejnám, ale i ochotě např. sládků v minipivovarech odprodat něco málo surovin a třeba i poradit s výrobou.

Pořádají se různá setkání domovarníků a soutěže domácích piv dokonce s mezinárodní účastí. Za všechny bych uvedl Kostelecké chmelovárek ,který se koná pravidelně v březnu v Kostelci u Holešova. Vznikají různá diskusní fóra na internetu, kde se vyměňují zkušenosti, rady a nápady. A také se scházíme mezi sebou se známými domovarníky z okolí a diskutujeme a hlavně ochutnáme naše piva.

Situace na pivním trhu se neustále zlepšuje i díky nově vznikajícím mikro,mini a malým pivovarům,které svou nabídkou klasicky vařených českých ležáků,ale i jiných , pro nás stále ještě netradičních stylů a druhů piva, rozšiřují pivní osvětu mezi laickou veřejností.Vždyť i někteří ze sládků a majitelů těchto pivovarů vzešli z řad domovarníků a svůj koníček přeměnili ve splněný sen.

Ještě před né tak dávnou dobou bylo nemyslitelné kromě světlé desítky, nebo dvanáctky narazit ve výčepu, nebo obchodě na takové Pšeničné pivo (Weizenbier), Stout,Pale  Ale, nebo třeba IPA (India Pale Ale).

Díky pivním nadšencům se objevují stále nové restaurace, bary a pivotéky s nabídkou těchto piv v točené i láhvové podobě. Což je velice dobře a pro milovníky piva velmi záslužná činnost.

Domovarník má však možnost si tyto piva sám vyrobit a případně si i upravit recept podle své chuti. Ostatně není lepší pocit, než držet krásně napěněný půllitr vlastnoručně vyrobeného piva. Výroba piva není tak složitá, jak by se mohlo napoprvé zdát

Existují tři základní možnosti jak si své vlastní pivo vyrobit:

Mladinový koncentrát

Sladový výtažek

Základní suroviny

A právě tyto možnosti bychom Vám chtěli blíže představit. Budou to vesměs základní postupy ,s použitím nejsnáze dostupných tuzemských surovin, které si postupem času, podle získanýchí zkušeností mohou domovarníci upravit podle své chuti.